Lista aktualności i nadchodzących wydarzeń Lista aktualności i nadchodzących wydarzeń

#sprzątaMY w Lutówku

Tony śmieci zalewają nasze lasy każdego roku. Piątkowa akcja sprzątania daje jednak nadzieję, że już wkrótce w lesie znajdziemy tylko grzyby.

W ramach ogólnopolskiej akcji #sprzątaMY w piątek  20 września odwiedziła nas młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim, Szkoły Podstawowej w Dużej Cerkwicy oraz harcerze z 33 DH „SOKOŁY” ze Szkoły Podstawowej w Ogorzelinach. We wcześniej ustalonych miejscach zbiórki na terenie leśnictw Kamionka i Zaleśniak na gości czekali miejscowi leśniczowie. Na początku spotkania omówiono zasady akcji. Nadleśnictwo Lutówko rocznie wydaje 20-30 tys. zł na sprzątanie lasu, z którego wywozimy co roku blisko 100 metrów sześciennych śmieci. Najgorsze jest to, że regularnie sprzątane są te same powierzchnie – najbardziej zaśmiecone są tereny przy drogach.

Uczestnicy akcji uzbrojeni w rękawice i worki ruszyli sprzątać pobliskie lasy. Niestety śmieci nie trzeba było długo szukać – worki szybko się zapełniały. Podczas spotkania z leśniczymi była również możliwość porozmawiania o pracy leśnika i o tym, z jakimi problemami na bieżąco się borykami. Na zakończenie akcji przygotowaliśmy dla naszych gości poczęstunek oraz drobne upominki na pamiątkę. Mamy nadzieję, że znów spotkamy się w lesie, ale tym razem podczas zbierania grzybów.